Skip to main content
Kart over delstatene med høyest gründeraktivitet
.social-share hide-network-items{ top:90%; } .feature-replace { margin-top: -75px !important; } .item-single--perfect-post-layout .item-single__post-info.item-single__post-info { margin-top: 5vh !important; } .item-single__post-meta__featured-image{ display: none; } @media(max-width: 600px){ .item-single--perfect-post-layout .item-single__post-info.item-single__post-info { margin-top: 1vh !important; } }

Enten du vurderer å starte en liten ekstrainntekt, finansierer utviklingen av den neste banebrytende appen med egne midler, eller allerede har rikelig med finansiering for å lansere drømmebedriften din, er hvor du befinner deg viktig.

Nyere forskning fra The Digital Project Manager analyserte åtte indikatorer for hvor entreprenørpreget en delstat er, blant annet:

  • Andelen av befolkningen som starter en ny virksomhet
  • Andelen oppstartsbedrifter som fortsatt er aktive etter ett år
  • Antall små bedrifter per 100 000 innbyggere
  • Vekstraten for virksomhetssøknader

Dette viste dataene.

Continue Reading for Free

Create a free account to finish this article, plus get ongoing access to timely insights and practical resources.

1. Florida

Poengsum for gründerindeksen: 65.12 

Innbyggerne i Florida har tydelig et gründerorientert tankesett som ikke bare gagner dem selv, men også lokalsamfunnene deres gjennom jobbene de skaper.  

Florida har den høyeste andelen av befolkningen som har startet en virksomhet (0.61%). Av disse startet 86% virksomheten sin av eget valg, snarere enn av nødvendighet, det vil si fordi de var arbeidsledige eller trengte en annen inntektskilde.

Disse oppstartsbedriftene skaper flest arbeidsplasser det første året, med 6.53 nye jobber per 1 000 innbyggere. Med 13,238 små bedrifter per 100 000 innbyggere er dette flest av alle delstatene.

2. Georgia

Poengsum for gründerindeksen: 59.31 

Georgia ligger på andreplass, med 10 871 små bedrifter per 100 000 innbyggere, noe som viser en tydelig gründerdrivkraft.

Dette støttes av den nest høyeste andelen av befolkningen som har startet en ny virksomhet (0.47%). Innbyggerne i Georgia har også stor søkeinteresse på Google for "slik starter du en bedrift." 

Get timely perspective on the shifts, decisions, and trade-offs shaping your role, plus practical resources you can put to work.

Get timely perspective on the shifts, decisions, and trade-offs shaping your role, plus practical resources you can put to work.

3. Michigan

Poengsum for gründerindeksen: 58.39 

Michigan er den tredje mest entreprenørpregete delstaten. I 2022 var det en vekst på 1772% i virksomhetssøknader sammenlignet med 2019. 78% av oppstartsbedriftene er fortsatt aktive etter ett år, og det finnes 9 091 små bedrifter per 100 000 innbyggere.

Det nasjonale gjennomsnittet for virksomheter som går konkurs innen fem år, er 49%, men Michigan ligger litt under dette, på 47%.

4. Oklahoma

Poengsum for gründerindeksen: 57.58 

I Oklahoma har 0.44% av befolkningen startet en ny virksomhet. Av disse er 82% fortsatt aktive etter ett år, med 9 075 små bedrifter per 100 000 innbyggere.

84% av dem i Oklahoma som starter virksomheter, gjør det av eget valg snarere enn av nødvendighet.  

5. Montana

Poengsum for gründerindeksen: 57.36 

I Montana finnes det 11 336 små bedrifter per 100 000 innbyggere. I løpet av det første året vil oppstartsbedrifter skape 6.14 nye jobber per 1 000 innbyggere, og 81% av disse oppstartsbedriftene vil fortsatt være aktive etter ett år.

Etter fem år vil bare 45% av virksomhetene ha gått konkurs, noe som er en av de laveste konkursratene i USA. 

6. Wyoming

Poengsum for gründerindeksen: 57.31 

Wyoming har 12 357 små bedrifter per 100 000 innbyggere. Fra 2019 til 2022 var det en økning på 120% i søknader om å starte virksomhet.

Dette gjenspeiles også i Google-søkene i delstaten. "Slik starter du en bedrift" har en av de høyeste søkeinteressene i Wyoming sammenlignet med resten av USA.  

7. Colorado

Poengsum for gründerindeksen: 57.21 

I Colorado har 0.42% av befolkningen startet en ny virksomhet. 81% av disse oppstartsbedriftene er fortsatt aktive etter ett år, og i løpet av det året skaper de 6.09 nye jobber per 1 000 innbyggere..  

8. California

Poengsum for entreprenørskapsindeks: 57.04 

California er den mest folkerike delstaten i USA, noe som gir mange muligheter for folk som ønsker å starte bedrifter. Det finnes 10 792 småbedrifter per 100 000 innbyggere i California.

82 % av oppstartsbedriftene er fortsatt aktive etter ett år og skaper 5,7 nye arbeidsplasser per 1 000 innbyggere. 0,43 % av innbyggerne i California har startet bedrifter, og bare 44 % vil mislykkes etter fem år, noe som er en av de laveste andelene. 

9. Idaho

Poengsum for entreprenørskapsindeks: 56.63 

I Idaho vil oppstartsbedrifter skape 6,11 nye arbeidsplasser per 1 000 innbyggere i sitt første år. 89 % av disse oppstartsbedriftene etableres etter eget valg og ikke av nødvendighet.

Selv om vekstraten for bedriftssøknader var betydelig lavere, på bare 0,20 % fra 2019–2022, finnes det fortsatt 9 320 småbedrifter per 100 000 innbyggere.  

10. Texas

Poengsum for entreprenørskapsindeks: 56.38 

Texas har den nest største befolkningen, og per 100 000 innbyggere finnes det 10 163 småbedrifter. Det var en vekstrate for bedriftssøknader på 52 % mellom 2019 og 2022.

81 % av de nye bedriftene er fortsatt aktive etter ett år og vil skape 5,18 nye arbeidsplasser per 1 000 innbyggere, noe som åpner for ytterligere muligheter for delstatens innbyggere.  

Nuala Turner, mangeårig redaktør for TheDigitalProjectManager.com, med lang erfaring innen dekning av forretningstemaer, blant annet programvare for prosjektstyring og programvare for prosjektplanlegging, kommenterte: «Entreprenørskap og nye bedrifter er en drivkraft for økonomisk vekst og skaper muligheter for lokalsamfunn, slik at både lokalsamfunnene og menneskene deres kan blomstre. Entreprenører bør oppmuntres til å ta stegene som kreves for å starte bedrifter, og disse dataene viser engasjementet og motivasjonen innbyggerne i USA har for å ta steget inn i rollen som bedriftseiere.  

Denne undersøkelsen bør fungere som en oppmuntring til spirende entreprenører i delstatene som er nevnt ovenfor: Det er verdt å ta steget for å gjøre lidenskapen din om til en inntekt.» 

Metode: Indeksen ble laget ved å rangere hver faktor på en skala fra 1 til 10 og legge sammen totalscorene. Faktorene som inngikk, var: 

  1. Andel av befolkningen som starter en ny bedrift
  2. Entreprenører som startet en bedrift etter eget valg og ikke av nødvendighet
  3. Antall arbeidsplasser som oppstartsbedrifter skaper i sitt første år
  4. Andel oppstartsbedrifter som fortsatt er aktive etter ett år
  5. Søkeinteresse på Google for «hvordan starte en bedrift» 
  6. Antall småbedrifter i hver delstat
  7. Småbedrifter per 100 000 innbyggere
  8. Vekstrate for bedriftssøknader 2019–2022
  9. Andel bedrifter som mislykkes etter fem år

Fullstendig indeks for alle delstatene i USA:

DelstatPoengsum for entreprenørskapsindeks
Florida65.12
Georgia59.31
Michigan58.39
Oklahoma57.58
Montana57.36
Wyoming57.31
Colorado57.21
California57.04
Idaho56.63
Texas56.38
Utah56.38
Nevada52.55
Arkansas51.79
Maine50.89
Washington50.45
Nord-Carolina50.42
New Mexico49.18
Arizona48.15
Tennessee45.25
New Jersey44.94
Mississippi44.32
Louisiana44.24
Nord-Dakota43.9
New York43.12
Sør-Carolina42.99
Missouri42.32
Delaware41.65
Alaska41.3
Illinois39.53
Oregon38.8
Sør-Dakota37.88
Wisconsin37.83
Iowa37.27
Virginia36.22
Kansas34.98
Indiana33.87
District of Columbia33.16
Maryland31.84
Nebraska31.77
Vermont31.32
Massachusetts31.16
Ohio30.75
Connecticut30.66
West Virginia28.48
Pennsylvania28.47
Minnesota27.09
Kentucky26.37
Alabama25.59
Hawaii24.3
New Hampshire23.16
Rhode Island10.99

For å få en oversikt over PM-jobbmarkedet kan du lese artikkelen vår om de beste delstatene for prosjektlederjobber.